تاریخچه زعفران

بهره گرفتن از زعفران به دست انسان قدمتی بیش از ۳۵۰۰ سال دارد.

برخی محققین خواستگاه زعفران را ایالت قدیم ماد ایران می‌دانند، برخی نیز منطقه‌ی وسیع‌تری شامل: یونان، ترکیه، آسیای صغیر و ایران، را به عنوان خواستگاه زعفران معرفی کرده اند.

در یونان این گیاه دارای قدمتی طولانی‌ست و به دوران قبل از برنز باز می‌گردد.
رنگ‌دانه‌های مبتنی بر زعفران در نقاشی‌های ماقبل تاریخ یافت شده است که برای به تصویر کشیدن جانوران مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
اولین مطلبی که درباره زعفران در تاریخ نوشته شده است، به قرن هفتم قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد، جایی که قوم آشور اقدام به ثبت اثرات این گیاه و موارد استفاده‌ی آن کردند.
مستندات تاریخی نشان می‌دهد که ایرانیان از روزگار کهن، به زعفران علاقه و توجه بسیاری داشته‌اند به طوری که در جشن‌ها و مجالس بزم مانند عروسی‌ها و اعیاد مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است.
در عصر هخامنشیان، زعفران برای تزئین نان و معطر کردن خوراک‌ها به کار می‌رفته‌است.
در حال حاضر نیز ایران بزرگترین تولید کننده و صادر کننده‌ی زعفران جهان است.

مصارف زعفران

مصارف زعفران

نیاز به خوراک از نیازهای اولیه و ضروری انسان به شمار می‌رود و احتمالا همه‌ی ما به این اندیشیده‌ایم که چطور می‌توان این نیاز را به امری دلپذیر تبدیل کرد؟

به عنوان مثال، استفاده از چاشنی‌های مختلف در تهیه غذا، پختن و خوردن آن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.
زعفران به دلیل عطر، رنگ و طعم منحصر به فرد، جایگاه ویژه‌ای در آشپزی و تهیه‌ی انواع خوراک‌، دسرها و انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دارد.
بر اساس قانون سازمان نظارت به مواد غذایی و دارویی آمریکا( FDA )، زعفران به عنوان رنگ دهنده‌ای طبیعی، مجاز شناخته شده و مقدار مصرف آن به عنوان عطر و طعم دهنده‌ی طبیعی، محدودیتی ندارد.
زعفران همچنین دارای خواص دارویی بسیاری نیز می‌باشد. یکی از مهم‌ترین خواصی که برای زعفران مورد توجه زیاد قرار می‌گیرد، نشاط آور بودن آن است.
زعفران در صنعت نیز برای رنگ آمیزی ابریشم و نخ، عطرسازی، ساخت خوشبو کننده ها، شمع سازی و موارد این‌چنینی دیگر، کاربرد دارد.
می‌بینید که با زعفران می‌توان به زندگی رنگ بخشید!

زعفران ایرانی

مطابق مستندات تاریخی، ایرانیان از دیرباز تا به امروز همواره بزرگترین تولید کننده ی زعفران جهان بوده اند.
در دوران باستان ضمن صدور زعفران به بسیاری از نقاط جهان، خواص آن را به یونانی ها، رومی ها،هندی ها،چینی ها وعرب ها معرفی کرده اند.مناطق زعفران خیزدر ایران در طول تاریخ دچار نوسانات قابل توجهی شده است؛ به طوری که در بسیاری از سرزمین هایی که قبلا کشت زعفران رایج بوده است، اکنون تولید این محصول بطور کلی منسوخ شده است و متقابلا برخی نقاط دیگر به جمع مناطق زعفران خیر کشور افزوده شده است. نخستین زعفران زارهای جهان مربوط به ایران در ناحیه همدان بوده است.که البته بعدها در پی افزایش سطح زیر کشت و افزایش تولید زعفران در ایالت قهستان و قاینات، موقعیت این ناحیه تنزل پیدا کرد.در کرمانشاه، قم، ری، اصفهان، فارس، کهکیلویه، لرستان و مازندران نیز در گذشته ها زعفران تولید می شده است، اما موقعیت فعلی آنها در قیاس با ناحیه ی خراسان بسیار ضعیف تر گردیده است.
سطح زیر کشت و میزان تولید زعفران در ایران از یک روند کاملا صعودی برخوردار بوده است،بطوری که در سال ۱۳۵۲ سطح زیر کشت این محصول تنها ۳۱۵۰ هکتار و میزان تولید آن به ۱۷/۵تن، حال آنکه در سال ۱۳۸۴ سطح زیر کشت به ۵۷۶۲۲/۹۶ هکتار و میزان تولید آن به ۲۳۲/۶ تن رسیده است.البته روند رشد سطح زیر کشت و میزان تولید طی دهه های ۵۰ و ۶۰ نسبتا آرام و کند بوده اما از دهه ی هفتاد به بعد این روند از رشد شتابانی برخوردار شده است. قطعا وقوع این وضعیت متاثر از عوامل و دلایل مختلفی است. از نظر مناطق زعفران خیز کشور باید گفت که در حال حاضر در ۱۲ استان کشور زعفران کشت و تولید می گردد، در حالی که تا قبل از شروع خشکسالی های اخیر (۱۳۷۶) تولید زعفران عمدتا در استان خراسان انجام می شده است. بین سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ کشت زعفران از این استان به دیگر استان های کشور نیز سرایت نموده و در عین حال از رشد چشمگیری نیز برخوردار شده است.

اطلاعات شیمیایی

زعفران علاوه بر این که یک چاشنی غذایی پر مصرف است، اثرات فارماکولوژیک متعددی نیز دارد و یک داروی قوی محسوب میشود. زیرا به مقادیر کم (روزانه ۱۰۰mg زعفران یا ۳۰mg پودر عصاره هیدروالکلی زعفران) از راه خوراکی در انسان می تواند اثرات فارماکولوژیک قابل توجه ای ایجاد نماید بنابراین بررسی خواص فاماکولوژیک زعفران و مواد موثره آن با توجه به کاربردهای بالینی و بهداشتی که در انسان می تواند داشته باشد، حائز اهمیت است.
طعم تلخ و تند زعفران ناشی از وجود ماده ای به نام پیکروکروسین است. این ماده طی فرآوری گیاه تازه بر اثر تجزیه حرارتی یا آنزیمی به الدییدی معطر به نام سافرانال تبدیل می شود. کروسین ها که گلیکوزیدهایی متشکل از کاروتنوییدی به نام کروستین و قندها هستند مسئوول رنگ زعفران محسوب می شوند که ممکن است بیش از ۱۰ درصد از زعفران خشک را تشکیل دهند. کاروتنوییدهای دیگری مانند بتاکاروتن، کیکوپن و زآگزانتین و ویتامین ها به خصوص ریبوفلاوین و تیامین نیز در زعفران یافت می شوند. کروسین، کروستین و سافرانال مواد موثره اصلی زعفران هستند.

زعفران و سلامت

گیاهان دارویی، طبیعی‌ترین داروی بیماری‌های انسان است که طبیعت برای بشر به ارمغان آورده است.
با همه‌ی پیشرفتی که علم داروسازی داشته‌است، باز هم نمی‌توان نقش گیاهان دارویی را نادیده گرفت.
زعفران ادویه‌ی محبوبی‌است که از گیاه زعفران به دست می‌آید و به دلیل خواص دارویی و رنگ و عطری که دارد، یکی از ارزشمندترین و گران‌ترین ادویه‌ها شناخته شده‌است.
گیاه زعفران داری خواص متعددی برای سلامتی است. از جمله خواص زعفران می‌توان به: توانایی بهبود سلامت تنفس، بهینه‌سازی سیستم گوارش، از بین بردن درد، بهبود الگوهای خواب، کاهش خونریزی، تقویت سلامت قلب، افزایش گردش خون، پیشگیری از دیابت، تقویت استخوان‌ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، اشاره کرد.
با مصرف درست و به اندازه‌ی این گیاه محبوب، می‌توان سلامتی را در آغوش کشید.

جهت دریافت اخبار و مطالب لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

سبد خرید مورد حذف شده. لغو
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.